O nas

Warsztat Terapii Zajęciowej w Solcu Kujawskim powstał z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy 16 grudnia 2004 r.

Na początku placówka działała w siedzibie tymczasowej mieszczącej się w starym przedszkolu w Parku Miejskim w Solcu Kujawskim (obecnie znajduje się tam Restauracja Jaskiniowa przy Juraparku).

Uroczyste otwarcie WTZ odbyło się w maju 2005, po przeniesieniu do docelowej lokalizacji mieszczącej się w Solcu Kujawskim przy ulicy 23 Stycznia 17c (wejście od ul. 29 Listopada 12, przy MGOPS).

Głównym zadaniem naszej placówki jest rehabilitacja zawodowa, społeczna, ruchowa oraz integracja ze środowiskiem, w których przebywają osoby niepełnosprawne.

Nad całością procesu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych czuwa kierownik Warsztatu pani Beata Rogowska wraz z wyspecjalizowanym zespołem pracowników.

Kadra pracownicza składa się z osób wyspecjalizowanych w psychologii, rehabilitacji, pedagogice, terapii zajęciowej, opiece pielęgniarskiej, administracji i księgowości.

Do warsztatu aktualnie uczęszcza 30 osób z terenu Solca Kujawskiego i okolic.

Pracownie

W naszym warsztacie zajęcia odbywają się w 6 pracowniach:

1.    technik biurowych

2.    rękodzieła

3.    krawieckiej

4.    kulinarnej

5.    stolarskiej

6.    rzemiosła twórczego

W pracowniach pod okiem instruktora jest 5 osób niepełnosprawnych mogących  rozwijać swe zainteresowania w wyżej wymienionych dziedzinach.

Warsztaty są wyposażone w salę rehabilitacyjną z wysokiej klasy sprzętem rehabilitacyjnym – ugul, zestaw mini Atlas, rowerki rehabilitacyjne, stół do masażu, materac oraz przyrządy do ćwiczeń ogólnorozwojowych i korekcyjnych.

Uczestnicy korzystają codziennie z posiłku – drugie śniadanie, które przygotowuje pracownia kulinarna.

Uczestnicy mają zapewniony dowóz dzięki posiadanemu przez Wtz samochodowi marki Opel Vivaro, który codziennie dowozi i odwozi osoby, niemogące samodzielnie dotrzeć na warsztaty.

Udział w warsztatach jest bezpłatny!!!

Już ponad 12 lat pokazało jak ważne jest funkcjonowanie tego typu placówki na terenie gminy. Oprócz codziennej pracy, terapii zajęciowej uczestnicy brali udział w szkoleniach zawodowych, podnoszących kwalifikacje, odbywali staże a kilkoro z nich podjęło aktywność zawodową.

Dodatkowo organizowane są wycieczki podczas których, uczestnicy mogą poznać walory turystyczne naszego kraju oraz różnego rodzaju spotkania integracyjne z rodzinami, innymi placówkami.